Kontakt
Healthcare Professionals
Kontakt
Virtuální rehabilitace, monitoring a zjednodušení léčby kardiologických pacientů nebo terapie a monitoring pacientů s diabetem. To jsou jen některé příklady start-upových projektů, které se v Česku uchází o podporu farmaceutického koncernu Pfizer.
Roman Jelínek, ambasador projektu Pfizer Healthcare Lab. Zdroj: Petr Kozlík
Společnost Pfizer patří mezi farmaceutickými společnostmi v oblasti inovací ke špičce. I proto nyní start-upům v Česku zaměřujícím se na technologie v oblasti zdravotnictví nabídla příležitost představit své nápady v rámci platformy Pfizer Healthcare Lab.
„Pandemie naplno ukázala, jak významnou roli hrají inovace a digitální technologie v oblasti zdravotní péče a farmacie. Naším primárním cílem je pomáhat pacientům, usnadnit léčbu každému z nich. Vždy rádi podpoříme projekt, který je v souladu s naší filozofií a přinese pacientům konkrétní užitek,“ říká v exkluzivním rozhovoru Ing. Roman Jelínek, ambasador projektu ze společnosti Pfizer Česká republika.
Z necelé padesátky přihlášených projektů vybírá společnost Pfizer tři až pět finalistů. „Ti budou mít šanci získat individuální podporu a spolupráci podle svých potřeb. Může se jednat například o přístup k síti odborníků společnosti Pfizer či mentoring,“ dodává.
Myslíte si, že období pandemie působí do jisté míry jako urychlovač inovací ve zdravotnictví? Jaký vliv mohou mít nové technologie na zdravotnictví do budoucna?
Určitě ano – pandemie dokázala, že spoustu věcí lze řešit on-line. Ostatně děláme to i my ve společnosti Pfizer – připravujeme například on-line konference, které si lékaři chválí, šetří jejich čas a ukázaly se jako velmi efektivní způsob komunikace. Telemedicínu vnímám jako jeden z trendů blízké budoucnosti. Díky virtuálnímu monitorování například nebudou muset pacienti cestovat na dlouhé vzdálenosti. Velkým tématem pak je i digitalizace dat, nejen ve zdravotnictví.
V Česku se nedávno uskutečnily – z hlediska inovací a vývoje technologií – dvě významné události Startup World Cup Summit a Týden inovací. Myslíte, že i (nejen) díky nim vzniká v Česku „inovativní a start-upové podhoubí“?
Podobné akce jsou rozhodně přínosné a jsou i velkou příležitostí pro začínající firmy. Mimochodem i Pfizer se v už roce 2019 účastnil Týdne inovací. Tehdy jsme uspořádali jednu z hlavních doprovodných akcí – konferenci Inovace ve zdravotnictví. A musím říci, že už tehdy byla velmi inspirativním setkáním s největšími průkopníky odvětví budoucnosti, jako je umělá inteligence a virtuální realita, nanotechnologie, telemedicína či digitalizace. Na konferenci hovořili přední čeští i světoví odborníci z těchto oborů a zúčastnilo se jí na dvě stě osob z řad odborné veřejnosti, zástupců státní správy, politiků a pacientů.
Aktuálně máme velmi čerstvou zkušenost se spoluprací se start-upy v rámci našeho projektu Pfizer Healthcare Lab. Tato platforma byla v Česku spuštěna letos poprvé a musím říct, že nás velmi překvapil zájem. Hledáme začínající společnosti, které mají nápady, jak přispět ke zlepšení péče o pacienty, k časnějšímu zjištění onemocnění, k lepší diagnostice nebo dodržování léčby.
Pomáhat pacientům
Kolik start-upů se vám tedy přihlásilo?
Kromě českých projektů se přihlásily i start-upy z dalších sedmi zemí ze střední a východní Evropy.
Celkem se přihlásilo 48 start-upů, z toho 16 projektů z České republiky. Mezi dalšími zastoupenými zeměmi jsou Slovensko, Chorvatsko, Polsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko a Maďarsko. Jsem opravdu rád, že je tolik projektů, které mají konkrétní nápady, jak usnadnit život pacientům.
Co od tohoto u nás pionýrského projektu očekáváte a čeho chcete dosáhnout?
Naším primárním cílem je pomáhat pacientům. Usnadnit léčbu každému z nich a zajistit personalizovanou péči. Velkým tématem je pro nás adherence (míra spolupráce pacienta při léčbě, pozn. red.). Od spolupráce se start-upy tedy očekáváme rozvoj zajímavých projektů, které jsou v souladu s naší filozofií a které přinesou pacientům konkrétní užitek.
Na jaké oblasti se prezentované projekty soustředí?
V portfoliu nápadů přihlášených start-upů se objevuje široká škála témat. Jsou to například systémy digitalizace péče o pacienta, ať už jde o automatizované dávkování léků nebo komunikace s lékařem na dálku. Další projekty se zaměřují na oblasti virtuální rehabilitace, monitoring a zjednodušení léčby kardiologických pacientů nebo terapie a monitoring pacientů s diabetem. Zajímavý je také třeba projekt asistenta mobility pro nevidomé či komplexní digitální péče o seniory. Mezi přihlášenými nápady je například i projekt, který přímo nesouvisí s péčí o pacienta – systém na evidenci a systematizaci recenzí lékařské literatury.
Co se nyní s přihlášenými projekty bude dít?
Z přihlášených start-upů jsme spolu se společností Leadspicker, což je mj. také úspěšný český start-up (vyvinul algoritmus založený na strojovém učení, pomocí kterého vyhledává a odhaluje zajímavé a začínající lokální startupy. pozn. red.), vybrali deset projektů. Tyto firmy nám představily své nápady prostřednictvím on-line prezentace. Z nich nominujeme tři až pět finalistů, kteří se 18. listopadu 2021 zúčastní slavnostního virtuálního večera.
Podpora rozvíjení úspěchu
A motivace pro vybrané start-upy?
Finalisté mohou získat od společnosti Pfizer podporu například v podobě přístupu k síti odborníků společnosti, mentoring, marketing a komunikaci či propojení se správnými partnery, které jsou pro start-upy klíčové. Vybrané zajímavé projekty mají šanci získat individuální podporu a spolupráci podle svých potřeb prostřednictvím našich podpůrných hubů.
Kdo již úspěšně „uvázl“ ve vaší síti na podporu spolupráce se start-upy v praxi?
Společnost Pfizer má síť hubů v 15 zemích po celém světě právě za účelem podpory start-upů. Nejbližší je v Berlíně, další pak například v Londýně, Stockholmu či Sydney. Tato centra vyvíjejí ve spolupráci s místními start-upy inovativní řešení vedoucí k lepší péči o pacienty. Mezi úspěšná řešení, která z hubů vzešla, patří třeba senzory, jež detekují srdeční arytmii, nebo dotazníky s podporou umělé inteligence, jež pomáhají diagnostikovat vzácná onemocnění.
Koho tedy mj. podporuje berlínský hub, k němuž máme v Česku asi nejblíže?
Berlínský hub, který funguje už od roku 2014, například navázal spolupráci a podporuje dánský start-up Cortrium. Ten vyrábí přenosné senzory, které měří životní funkce, jako je srdeční činnost, dechová frekvence a teplota. Senzory mohou tyto informace přenášet do mobilních zařízení prostřednictvím Bluetooth a zároveň je dlouhodobě ukládají v cloudovém účtu pacienta. V případě jakýchkoli nepravidelností nebo odchylek od cílových hodnot mohou lékaři a pacienti rychle přijmout protiopatření, aby včas odhalili závažné stavy a předešli komplikacím. Zařízení jsou vhodná také pro analýzu spánku, měření úrovně aktivity při cvičení a pro přenos informací o poloze těla pacienta. Technologie může vést lékaře i pacienty k včasnému odhalení rizikového faktoru fibrilace síní a pomoci jim včas ji léčit.
Cortrium je pěkný příklad efektivního propojení společnosti Pfizer a malého technologického inovátora, které přináší konkrétní pozitivní dopad na život pacientů. A to je cesta, kterou Pfizer Healthcare Lab jde.
Článek, jehož autorem je Libor Akrman, původně vyšel na serveru Peak.cz
Pro zdravotníky: PfizerPro
© 2022 Vytvořil a spravuje: Pfizer, spol. s r.o.
Hlášení nežádoucích příhod
Pacienti by měli vždy požádat o radu svého lékaře v případě výskytu nežádoucích příhod.
Pokud chcete nahlásit nežádoucí příhodu spojenou s produktem společnosti Pfizer, můžete použít webový formulář na https://www.pfizersafetyreporting.com/cs. Dále lze nahlásit nežádoucí příhodu jakéhokoli produktu společnosti Pfizer na emailovou adresu: CZE.AEReporting@pfizer.com nebo zavolat na 00420 283 004 111. Další možností pro pacienty i zdravotnické pracovníky je hlásit nežádoucí příhody pomocí formuláře na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv www.sukl.cz.
Informace o produktech poskytované na těchto stránkách jsou určeny pouze pro obyvatele České republiky. Produkty zde diskutované mohou mít v různých zemích různé označení.
PP-UNP-CZE-0196